Bir çok mekanda gürültü problemlerinde düşük, orta ve yüksek frekanslı seslere karşı çözüm üretmek amaçlı kaliteli ses yalıtım malzemeleri ve ses izolasyon süngerleri satış hizmeti vermekteyiz.

Sesi Oluşturan Temel Olaylar

Ses ve gürültü günlük yaşantımızda önemli bir yere sahiptir. İnsanların en önemli algılarından biri de ses algılarıdır. Her gün mutlaka farklı türde sesleri duymaktayız. Bazı sesler insanın hoşuna giderken bazıları rahatsızlık oluşturmaktadır. Bu olumsuz sesleri ses yalıtım malzemeleri kullanarak engellemek mümkündür. Ses, havada bir titreşim olduğunda nesnenin konumuna göre etrafındaki hava oluşumunu hareket ettirmesi ile oluşmaktadır. Dalgalar yayılarak etkileri hava zerrecikleri ile oluşumunu tamamlamaktadır. Gürültü ise hoşumuza gitmeyen seslere verdiğimiz genel isimdir. Gürültünün ölçümü desibel ölçeği ile gerçekleştirilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir ortamdaki 10 db'lik ses artışı yaklaşık 5 kat fazla ses yükselmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde 5 db'lik ses azaltımı da neredeyse ortamdaki sesin yarıdan fazlasının düşmesi demektir.

Ses çeşitleri ise hava, darbe, makine oluşumlu seslerdir. Hava oluşumlu seslere örnek olarak müzik sesidir. Darbe kaynaklı sesler topuklu ayakkabı ile yürünen zeminden gelen sesler olabilir. Makine oluşumlu sesler ise klima, asansör, jeneratör gibi ekipmanların çıkarttıkları gürültülerdir. Ses yalıtım malzemeleri kesinlikle sesin kaynağına uygulandığında iyi sonuç göstermektedir. Doğru malzemeyi doğru şekilde uygulamak iyi performans alınması için kaçınılmazdır.

ses yalıtım malzemeleri

Ses Yalıtımı

İnsanlara rahatsızlık oluşturan, istenmeyen gürültü ve sesler için yapılan yalıtım türüne ses yalıtımı denir. Ses yalıtımı ortamdaki sesin bir cisime çarptırılarak yutulması (absorbe) edilmesi veya geçişinin engellenip ortamda kalmasının sağlanması ile yapılmaktadır. Örneğin iki ayrı alan arası duvarlar, tavan ve zemin kaplamaları ile sesin diğer alana geçişi engellenmektedir.

Ses Yalıtım Malzemeleri Çeşitleri

Ses yalıtım malzemeleri çeşitleri gürültü kaynaklarından gelen sesleri geçiş kaybına uğratmak için üretilmiş özel ürünlerdir. Farklı ortamlarda farklı sesler için kullanılan ürünler mevcuttur. Ses yalıtım malzemelerinin genel amaçları ses enerjisinin çarptırılarak ısı enerjisine dönüştürmektir.

Rebonded Bondex Süngerpan

Atık kumaş ve süngerlerin birleşiminden oluşturulan sesin geçişini engelleyen en iyi üründür. 10 mm & 70 mm kalınlık aralığında, 110 dansite & 180 dansite yoğunluklarda üretilebilen ses yalıtım süngeridir. Makine daireleri ve yüksek gürültülü mekanlarda iki süngerpan arasına epidyem ses bariyeri kullanılmaktadır. Zeminlerde darbe oluşumlu sesleri engellemektedir. Duvar ve tavanlarda kullanımında yüzeyine alçıpan çekiip boya atılmaktadır. Ne kadar kalın ve yoğun ürün kullanılırsa performans o kadar artar. Isı yalıtımına da katkısı olmaktadır. Sertifika ve test raporları mevcuttur.

ses yalıtım malzemeleri

Akustik Ses Yalıtım Süngeri

Akustik mekanlarda ses problemlerine karşın yutucu özelliği ve yanmazlık ile bir çok alanda kullanılmaktadır. Akustik süngerler 50 dansite & 90 dansite yoğunluk arası 10 mm & 70 mm kalınlıklarda üretilmektedir. Yüzeyindeki hava boşlukları sayesinde iyi bir ses yutumu malzemesidir. 4 tip desende ve düz olarak üretimi yapılmakla beraber kendiliğinden yapışkanlı modelleri mevcuttur. Bir çok testten geçirilip sertifikaları alınmıştır.

ses izolasyon malzemeleri

Basotect Melamin Köpük

Melamin maddeden üretilen basotect akustik köpük çok düşük yoğunluk ile yüksek ses yutum katsayısına sahip ses yalıtım malzemesidir. Ham maddesi sebebiyle antibakteriyel ve yanmaz özelliktedir. Genelde okul, hastane gibi yerlerde kullanıl alanına sahip olmakla beraber gri ve beyaz renk seçenekleri mevcuttur. 30 mm ve 40 mm kalınlık ebatlarında üretimi sağlanmaktadır. Belgeleri ve test raporlarını isteyebilirsiniz.

Tekno Sünger

Tekno süngerler akustik süngerlere renkli bir alternatif olarak sizlerden gelen talepler üzerine üretimi 2014 yılında başlayan yeni bir üründür. Çok iyi bir ses yutumu ürünüdür. 3 farklı desen ve düz modellerde ana renklerde üretimi yapılabilmektedir. Ses yalıtımı ve dekor amaçlı kullanılmaktadır. 50 cm x 50 cm ebatlarında satışa sunulmaktadır. Yine testlerden geçirilmiş deneyleri gerçekleştirilmiş üründür.